Guterres: Svět se žene do klimatické katastrofy

Ahoj příznivci Catastrofy,

přikládám zde článek, který by měl být jakýmsi mementem dnešních dní a snah vysoce postavených lidí v globalizovaném světě o nápravu klimatické normality.

Dnešní prohlášení generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese zdůrazňuje alarmující nedostatek odpovědnosti světa a jeho reakce na příchod klimatické katastrofy. S rychlostí, jakou se tento globální problém šíří, je naše současná odezva jednoduše žalostně nedostatečná.

Generální tajemník OSN António Guterres upozornil na současnou klimatickou politiku, která, pokud zůstane nedotčena, povede k alarmujícímu vzestupu průměrné teploty o 2,8 stupně Celsia do konce století ve srovnání s předindustriálním obdobím. Tento odhad představuje téměř dvojnásobek stanoveného cíle OSN, kterým je udržet globální oteplení pod 1,5 stupněm Celsia.

„To znamená katastrofu. Přesto je kolektivní reakce žalostná,“ řekl Guterres. „Je načase, abychom se probudili a začali jednat,“ dodal s tím, že jednotlivé země jsou ještě daleko od splnění svých klimatických cílů.

Země musí postupně vyřazovat fosilní paliva, řekl: "ponechat ropu, uhlí a plyn v zemi, kam patří a masivně zvýšit investice do obnovitelné energie," zdůraznil.

Šéf OSN již dříve navrhl vytvoření Paktu klimatické solidarity , podle kterého by bohaté státy podporovaly rozvíjející se ekonomiky snižováním emisí. 

Státy musí rovněž stanovit jasné, krátkodobé cíle směrem k přechodu na „zelenou“ energii. 

Evropská unie (EU) by měla dosáhnout svých klimatických cílů téměř o deset let dříve, než se původně plánovalo, informuje Handelsblatt. Doporučuje to Vědecký poradní výbor EU pro změnu klimatu. Zpráva uvádí, že existuje určitý politický manévrovací prostor pro dosažení klimatických cílů s jadernou energií i bez ní. Jeden scénář počítá s rychlým rozšířením větrné a solární energie a využíváním alternativ k fosilním palivům, jako je vodík.

Aktuálně se EU zaměřuje na schvalování několika zákonů v rámci balíčku nazvaného „Fit for 55“, který má pomoci dosáhnout stanovených klimatických cílů.

Tento balíček zahrnuje různá opatření, jako je pravidla pro obchodování s emisemi a směrnici týkající se obnovitelných zdrojů energie. V současné době Evropská komise ještě nespecifikovala mezicíl pro rok 2040, ale nyní předložená zpráva poskytne základ pro další kroky.

Tým Catastrofa

Zdroj: Eurozprávy

Zpět do obchodu